IX. Реконструкция и възстановяване на обекти по техни снимки и изготвени модели. Трансформиране на неравнинни повърхнини посредством проекции
IX.1.Трансформации на кадрови снимки
Важна задача, стояща пред архитектурната фотограметрия при документиране на паметници на културата и архитектурата е създаването на реалистична представа за обектите в изготвените цифрови модели. Този въпрос е свързан с трансформирането на изображения върху дефинираните стени от цифровия модел.
По-сложно е трансформирането на изображения върху сферични повърхнини. На теория е възможно да се използват всякакви картографски проекции като определяща е точността с която трябва да се извърши трансформацията. Когато трансформираното изображение ще се използва в система за визуализация е необходимо да се отчете и това каква проекция се използва при визуализирането на модела. За препоръчване е да се избере обратно на нея преобразуване.
Най-масовия случай на сферични повърхнини обикновено са вътрешните части на полусфери или четвърт сфери като стенописи по куполи и олтари на храмове. При тях най-важните части са близо до фронталната равнина и това прави най-подходящи трансформации тези, при които деформациите около големия кръг на полусферата са най-малки. На фиг.IX.1.1 е показано представяне на вдлъбната сферична повърхнина.
-координатите на центъра на сферичната повърхнина;
R е нейният радиус; са координатите на конкретната точка;
При преобразуване върху цилиндрична повърхнина (фиг. IX.1.3) важат формули (IX.1.4).
- координатите на центъра на цилиндричната повърхнина;
е нейният радиус;
са координатите на конкретната точка.
![]() |
![]() |
![]() |
Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” |
![]() |
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз