MT&M

Архитектурна фотограметрия

Автор : проф. д-р инж. Пламен Малджански


   VIII.Практическа реализация на проекти в архитектурната фотограметрия.



   VIII. 4 Автоматизация и корелация



В цифровата фотограметрия, повечето от измерванията могат да се извършват автоматично чрез използване на корелация. Задачата е след това да се намери позицията на геометрична фигура (наречена референтна матрица) в цифров образ. Ако приблизителната позиция на измерените точки е известна в изображението, тогава можем да определим така наречената матрица за търсене. За определяне на необходимата позиция в цифрови изображения се използва Таблица на изчисления. Постига се съответствие в субпикселния диапазон на точността на позициониране.     Обикновено, корелацията е процес , който е ефективен за архитектурни обекти, поради видоизменени обекти. Таблици на функции могат да бъдат прилагани в различните етапи на ориентация:

·   при измерване на марки автоматично при вътрешното ориентиране;

·   при измерване на хомоложни точки процесите могат да бъдат автоматизирани

  • чрез използването на съответствието като процес, както при външно ориентиране, така и в цифровия модел при определяне на принадлежност към повърхнини

            При модулите за стереонаблюдение съотношението функция /наблюдение е истински прогрес в сравнение с ръчните измервания, прилагани в аналитичната фотограметрия. Качеството на измерване обикновено се дава от корелациония фактор.




Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

Проект BG051PO001-4.3.04 Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование по ОП „Развитие на човешките ресурси“

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз