MT&M

Архитектурна фотограметрия

Автор : проф. д-р инж. Пламен Малджански


   VII. Системи за заснемане, използвани в архитектурната фотограметрия.



   VII.2.Скенери



Оцифряването на фотографски изображения предполага да се комбинират предимствата на филмовия образ и подобряване на геометрични и радио метрични характеристики с предимствата на цифровата обработка на изображения (архивиране, полу-автоматични и автоматични методи за автоматично измерване, комбинация от данни, векторни и растерни). Скенерите за цифровизацията на филмов материал могат да се разграничат по отношение на различни критерии. По отношение на вида на сензора( точка, линия или датчик) те биват: планшетни или барабанни. За практическото използване на скенери в архитектурната фотограметрия и нейните приложения е необходимо и достатъчно да се контролира разделителна способност и оптическото увеличение. За сканиране на фотографски филм е необходима резолюция 2100 DPI Така например за около 12 изображения от средно голям формат на филм (6х6 спт') се получават около 5'000х5'000 пиксела.

 

            За да се съхранят тези данни на диска се изискват около 25 Мбайта за черно-бяло сканиране и 75 Мбайта за цветно изображение. За сканирани цветни въздушни снимки едно изображение ще получи цифров образ на 20'000х20'000 пиксела или 1.2 GBytes. Дори и с постоянното увеличаване на размерасителя и намаляване на разходите за компютри това е фактор, който не трябва да се подценява при планиранена проекта, за целите на архитектурната фотограметрия обикновено се използват два различни вида скенери,С висока разделителна способност (фотограметрични скенери) и настолни скенери за издателската дейност. Фотограметричните скенери обикновено се наричат плоски скенери и имат висока геометрична резолюция (5-12.5 микрона). В момента с тях се постига точност от 2-5микрона .Офис скенерите не са разработени за фотограметрична употреба, но са широко достъпни на пазара при най-ниска цена на DTP скенери са типично за сканиране на DIN размер А4 или А3, с сканираща резолюция от 300-1200 DPI. Геометричната им резолюция е около 50 микрона. Въпреки тези технически ограничения в сравнение с фотограметричните скенери ниската им цена позволява лесно да се прилагат за различни фотограметрични цели. Това важи за калибриране, където геометричната точност е от порядъка на 5-1 О микрона. (Baltsavias и Waegli, 1996). Друга възможност за цифровизация и съхранение на филмов материал предлага фото-СD система. Малък и среден формат на филм могат да бъдат цифровизирани в специална лаборатория и се съхраняват на CD-ROM. Предимството на тази система е ниска цена, лесна цифровизация и удобно архивиране на данни. От друга страна процесите на сканиране не могат да бъдат контролирани от и повлияни от ъглите на изображението и обикновено не са сканирани. Така вътрешната ориентация на изображение е почти невъзможно да се възстанови. Изследвания за практическото използване на фото-СD система за цифрова фотограметрия се извършват от (Ханке, 1994) и (Томас и др., 1995).




Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

Проект BG051PO001-4.3.04 Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование по ОП „Развитие на човешките ресурси“

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз