V.Цифрови модели в близкообхватната фотограметрия
V.6.Използване на специализирани софтуерни продукти.
Използване на специализирани софтуерни продукти.
Най-често това са своеобразни ГИС (географски информационни системи). Освен широко разпространените такива като ArcInfo, ArcCAD или MGE съществуват възможности за разработка на специфични продукти, адаптирани за конкретните особености на даден архитектурен продукт. Улеснение в това отношение са богатите възможности, които предлагат системите ALLIAS PROFESIONAL , MINICAD и др.
Не се изключва и възможността “Разработване на уникална програмна система за даден архитектурен обект” чрез използване на съвременни програмни езици. (DELPHI, Visual C++, Visual Basic и др.), работещи с бази данни и ползващи СУБД (Система за управление на базата данни)
От казаното могат да се направят следните изводи:
- все още няма единен стандарт и унификация на изискванията към създаване на ЦМ на паметниците на архитектурата;
- при създаването на ЦМ обаче се ползват най-съвременните концепции и разработки при абстрактното представяне на данните и техните взаимовръзки;
- посочените по– горе техники обикновено се ползват комбинирано за да удовлетворят широките изисквания при създаване и използване на ЦМ;
- бурното развитие на Изчислителната техника повишава изискванията към все по-задълбоченото и многофункционално предназначение на Цифровите модели на паметници на архитектурата и културата.
Създадена е организация следяща новостите и развитието на методите за създаване на ЦМ на паметниците на културата и архитектурата и на цялостните фотограметрични дейности в областта на архитектурата CIPA (Comite International de Photogrammetrie Architecturale). В нея се разработват и популяризират проекти, свързани с развитие на фотограметрията в архитектурата.
![]() |
![]() |
![]() |
Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” |
![]() |
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз