MT&M

Архитектурна фотограметрия

Автор : проф. д-р инж. Пламен Малджански


   V.Цифрови модели в близкообхватната фотограметрия



   V.5.Използване на мултимедийни техники при документация на обекти.



Тази възможност прави ЦМ, получен при архивирането на Архитектурния обект  в своеобразен мултимедиен продукт, с възможност да бъде наблюдаван и изследван от много потребители. Използват се “браузъри” (програми поддържащи формирането и разглеждането на така наречени WEB- страници (www- pages). Съвременните браузъри поддържат специални езици за хипер-графика (начин за съчетаване на текст и графика в документ). Съществуват различни стандарти (HTML, VRML) и други.

            Напоследък се използват и така наречените JAVA- аплети и Active- X контроли, унифициращи механизмите и техниките при писане на такива страници (както по отношение на бързодействието, така и по отношение на независимостта към операционната система). Съвременните версии на CAD –системите поддържат специализирани формати за работа в Internet- среда (формата *.dwf на AutoCAD). Те съчетават векторни и разстерни данни и позволяват  висока скорост на обмен. Във WRML формат разглеждането на модела е възможно чрез браузъри, а не  от специализирана система. (фиг. V.5.1)

           

                                                                          фиг. V.5.1

            Отделните URL- адреси са свързани йерархично в едно WEB-приложение. Визуалният интерфейс при вмъкване на аплети и контроли максимално улеснява ползването на създадения модел.

 




Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

Проект BG051PO001-4.3.04 Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование по ОП „Развитие на човешките ресурси“

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз