MT&M

Архитектурна фотограметрия

Автор : проф. д-р инж. Пламен Малджански


   IV.Моделиране на материални тела



    IV.7.Набиране на данни за терена чрез аналитична фотограметрия



Методите на аналитичната фотограметрия се отличават с прецизност и точност, осигурена от характера на аналитичните измервания и от точността на използваната фотограметрична апаратура. За да се получат данни за теренната повърхнина от аналитични фотограметрични измервания се извършват измервания на образни координати и паралакси на определени точки от теренната повърхнина. Чрез тях се определят моделни и геодезически координати, които се използват за формиране на ЦМР.

            Интерес представляват методите за “автоматично генериране на точки за модел на терена” които притежават съвременните системи за цифрова фотограметрия.

При известни елементи на вътрешното и външното ориентиране центровете на пикселите в теренната координатна система могат да се трансформират в оригиналното изображение чрез уравненията на колинеарност.

            За автоматизирано откриване на втори образ на точка при зададен първи в системите за цифрова фотограметрия се използва така наречения “корелатор” (корелационна функция).

            Оптимизация на търсенето представлява използването на елементи от епиполарната геометрия. Тя описва връзката между две изображения и фундаменталното геометрично взаимоотношение между две перспективни камери.(фиг.24)

                                    

                                                           фиг.IV.7.1

            Алгебричното описание на епиполарната геометрия е фундаменталната матрица.

            При използване на две координатни системи с начала в проекционните центрове на двете изображения, свързани помежду си с матрицата К завъртане и Т транслация може да се напише връзката:            Чрез фундаменталната матрица може да се определят параметрите необходими за създаване на двойка-изображения при които няма вертикален паралакс. Новите изображения са трансформирани така, че епиполарните линии да са паралелни.

            От казаното по-горе следва, че при автоматизираното определяне на данни за теренната повърхнина се използват аналитични данни и методи за търсене на точка по зададен образ като точка от линия и при проверка за изпълнение на зададено условие за проверка на геометричния модел (често това е условието за компланарност).




Европейски социален фонд
Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

Проект BG051PO001-4.3.04 Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование по ОП „Развитие на човешките ресурси“

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките
ресурси”,съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз